Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Sexualita mentálně postižených. Více než TABU!

24. 01. 2020 7:14:21
Žijeme v sexuálně otevřené době. V médiích se zcela vážně diskutuje o všech myslitelných formách sexuální orientace. Někdy si sama pro sebe říkám, jestli toho už není trochu moc.

Když se mluví o sexu, vytěsňujeme z něj lidi s mentálním postižením. Jako kdyby s tímto tématem neměli nic společného. Je sex jen pro někoho? Občas mám pocit, že toto téma je zapovězeno a někteří o něm přemýšlí na úrovni nějaké strašné úchylky.

VŠICHNI JSME SEXUÁLNÍ BYTOSTI

V oblasti sexuality se běžně mluví o lidech zdravých. Ruku na srdce, kdo z vás se kdy zabýval otázkou jako to má se sexualitou člověk s mentálním postižením? V oblasti sexuality to máme každý z nás nastaveno různě. Někdo je otevřenější, někdo ne. Někteří z nás se potřebují chlubit se svými prožitky, někdo se červená jen při pomyšlení, že by se přišlo na to, co se večer dělo pod peřinou.

Celkově ale žijeme ve společnosti, která je otevřená obecně přijímané sexualitě a nebojíme se o tom mluvit. Už to dávno není zakázané ovoce. Považujeme za normální, že má každý právo prožívat své uspokojení v oblasti sexu podle své orientace. Je normální se sebeuspokojovat stejně tak, jako je žít a mít sex s milovanou osobou. Naše otevřenost tak nějak podivně končí, když by se mělo mluvit o sexualitě mentálně postižených. Přitom dohromady o nic nejde. Když může takto žít běžná společnost a prožívat svůj sexuální život naplno, proč by takto nemohla žít osoba s mentálním postižením?

NIŽŠÍ IQ NEZNAMENÁ NIŽŠÍ TOUHU

Pokud hovořím o lidech s mentálním postižením, pak říkám, že se lišíme výší IQ, ale touhy, potřeby, prožitky a city, v tom jsme si v podstatě všichni podobni. Dávno pryč je doba, kdy v Domově Sulická zaměstnankyně na masturbujícího klienta na chodbě zakřičela: „Fuj, co to děláš ty nestydo!“

Byla jsem první den v Domově a zaměstnankyně jsem se zeptala, co dělá klient špatně? Vedla jsem polemiku nad tím, zda by spíše neměla klienta upozornit na to, že pro podobné aktivity je správné být v soukromí. Zaměstnankyně mi odpověděla, že nemá co masturbovat, neboť je mentálně postižený. Klient přitom tuto zaměstnankyni zjevně usvědčoval z omylu.

Zeptala jsem se jí k danému tématu otázkou velmi na tělo. Zkrátka, jak se říká v jednom filmu: „Kdo to nikdy nedělal, ať zvedne ruku“. Zaměstnankyně u nás již nepracuje a já jsem velmi ráda, že máme mezi sebou kolegy, kteří ví, že láska, sex, a vše s tím spojené patří k životu u všech lidí bez rozdílu. V rámci práce se sexualitou se snažíme klienty navést, co je na veřejnosti vhodné a co naopak patří do soukromí, jak navazovat vztahy. Zároveň se je snažíme edukovat v základních oblastech, jakými jsou lidské tělo, jak funguje, co je to sexualita, co jsou to emoce a prožívání, zásady hygieny, co jsou to hranice a podobně. Stejné je to o poučení o určité ochraně, antikoncepci, i to k sexu patří.

JE TO ZKRÁTKA NORMÁLNÍ

Pokud máme hovořit o běžném životě našich klientů, pak je to o určité otevřenosti i v oblasti sexu. S projektem sexuality jsme v Domově Sulická, začali v loňském roce. Zaměřujeme se na vzdělání sexuálních důvěrníků. Spolupracujeme s organizacemi, které se tímto tématem zabývají déle než my. Téma je pro nás a naše klienty tak moc silné, že jsme se mu naplno věnovali v našem časopise „Z Domova“, kde jsem v úvodním slovu psala něco podobného jako nyní.

No, a o tom to je, mluvit o tom, že to, co potřebuje každý z nás, potřebuje i člověk, který je z našeho pohledu možná „mimo“, ale pokládám si často otázku: „Kdo z nás je vlastně mimo?“ Nevnucujme druhým (v tomto případě lidem s mentálním postižením), že pro někoho je vyhrazena pouze nenaplněná a nedokonalá láska. Sex patří k životu a pokud se naši klienti potřebují vyznat v tom oč zde běží, pak právě proto školíme naše důvěrníky. Aby se klienti mohli svěřit se svými potřebami. A tu cestu jsme našli. Je to přeci normální.

Přeji vám všem láskyplné a naplněné vztahy.

PS: Pokud hovořím o sexuálních důvěrnících v Domově Sulická, pak bych ráda dovysvětlila, že se nejedná o asistenci při sexu.

Autor: Lenka Kohoutová | pátek 24.1.2020 7:14 | karma článku: 33.97 | přečteno: 6986x

Další články blogera

Lenka Kohoutová

Špiclování a nucená správa v sociálních službách

Velká novela zákona o sociálních službách chystá velké změny. Přesněji, chystá je příslušné ministerstvo práce a sociálních věcí. Velké změny ale zastiňují tři zásadní problémy.

20.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 778 | Diskuse

Lenka Kohoutová

Tykáme si?

Intenzivně se zabývám tím, jak jsou nastavena pravidla chování v sociálních službách a ve zdravotnictví vůči lidem se zdravotním postižením.Tedy přesněji, jak se personál chová ke klientům a zdravotníci k pacientům.

9.1.2020 v 8:04 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 1439 | Diskuse

Lenka Kohoutová

Stačí nám jen kouzlo okamžiku?

Mám ráda Vánoce. Opravdu si jich vážím, mimo jiné jako příležitosti k zamyšlení, k bilancování. Už mnoho let jsem o svátcích s těmi, se kterými být chci, nikoliv z povinnosti.

23.12.2019 v 8:24 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 198 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Lenka Kohoutová

Špiclování a nucená správa v sociálních službách

Velká novela zákona o sociálních službách chystá velké změny. Přesněji, chystá je příslušné ministerstvo práce a sociálních věcí. Velké změny ale zastiňují tři zásadní problémy.

20.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 778 | Diskuse

Radek Pálka

Krátký - dlouhý týden - ano, nebo ne?

Nikde ve světě jsem nic podobného neviděl a mám-li tu čest pracovat s nějakým cizincem, tak vždy, když se mu pokouším vysvětlit co to ten long & short week je, kouká na mě jako na blázna :-)

17.2.2020 v 5:04 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 901 | Diskuse

Natálie Vachatová

Na co platíme daně?

U nás v kraji se krade. Vykrádají se domy, jsou jich desítky a každý týden přibývají další. Krapet nám to tu už začíná přerůstat přes hlavu. Stát s tím nedělá nic, ministr Hamáček se neobtěžuje ani přijít na ohlášenou interpelaci.

11.2.2020 v 7:20 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 1560 | Diskuse

Radek Pálka

Zdravotní nebo potravinářský průkaz

Všichni, kdo pracujeme v potravinářství víme, že již od studijních let musíme vlastnit tak zvaný zdravotní nebo potravinářský průkaz. Bez tohoto průkazu nesmíme v potravinářství pracovat.

10.2.2020 v 6:00 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 585 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Pohlazení mezi nebem a zemí existuje

Napsala jsem už druhou knížku. Pane jo. To není žádný zázrak, pomyslí si laskavý čtenář. Dnes píše každý, kdo udrží tužku. Nebo umí psát na počítači. Třeba jen dvěma prsty a tempem, jako když kape kohoutek.

8.2.2020 v 20:31 | Karma článku: 16.32 | Přečteno: 366 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 22.47 Průměrná čtenost 1591

Ředitelka domova pro osoby se zdravotním postižením Domov Sulická. Bývalá poslankyně PSPČR. Mojí celoživotní specializací je oblast sociálních služeb.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...