Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Sexualita mentálně postižených. Více než TABU!

24. 01. 2020 7:14:21
Žijeme v sexuálně otevřené době. V médiích se zcela vážně diskutuje o všech myslitelných formách sexuální orientace. Někdy si sama pro sebe říkám, jestli toho už není trochu moc.

Když se mluví o sexu, vytěsňujeme z něj lidi s mentálním postižením. Jako kdyby s tímto tématem neměli nic společného. Je sex jen pro někoho? Občas mám pocit, že toto téma je zapovězeno a někteří o něm přemýšlí na úrovni nějaké strašné úchylky.

VŠICHNI JSME SEXUÁLNÍ BYTOSTI

V oblasti sexuality se běžně mluví o lidech zdravých. Ruku na srdce, kdo z vás se kdy zabýval otázkou jako to má se sexualitou člověk s mentálním postižením? V oblasti sexuality to máme každý z nás nastaveno různě. Někdo je otevřenější, někdo ne. Někteří z nás se potřebují chlubit se svými prožitky, někdo se červená jen při pomyšlení, že by se přišlo na to, co se večer dělo pod peřinou.

Celkově ale žijeme ve společnosti, která je otevřená obecně přijímané sexualitě a nebojíme se o tom mluvit. Už to dávno není zakázané ovoce. Považujeme za normální, že má každý právo prožívat své uspokojení v oblasti sexu podle své orientace. Je normální se sebeuspokojovat stejně tak, jako je žít a mít sex s milovanou osobou. Naše otevřenost tak nějak podivně končí, když by se mělo mluvit o sexualitě mentálně postižených. Přitom dohromady o nic nejde. Když může takto žít běžná společnost a prožívat svůj sexuální život naplno, proč by takto nemohla žít osoba s mentálním postižením?

NIŽŠÍ IQ NEZNAMENÁ NIŽŠÍ TOUHU

Pokud hovořím o lidech s mentálním postižením, pak říkám, že se lišíme výší IQ, ale touhy, potřeby, prožitky a city, v tom jsme si v podstatě všichni podobni. Dávno pryč je doba, kdy v Domově Sulická zaměstnankyně na masturbujícího klienta na chodbě zakřičela: „Fuj, co to děláš ty nestydo!“

Byla jsem první den v Domově a zaměstnankyně jsem se zeptala, co dělá klient špatně? Vedla jsem polemiku nad tím, zda by spíše neměla klienta upozornit na to, že pro podobné aktivity je správné být v soukromí. Zaměstnankyně mi odpověděla, že nemá co masturbovat, neboť je mentálně postižený. Klient přitom tuto zaměstnankyni zjevně usvědčoval z omylu.

Zeptala jsem se jí k danému tématu otázkou velmi na tělo. Zkrátka, jak se říká v jednom filmu: „Kdo to nikdy nedělal, ať zvedne ruku“. Zaměstnankyně u nás již nepracuje a já jsem velmi ráda, že máme mezi sebou kolegy, kteří ví, že láska, sex, a vše s tím spojené patří k životu u všech lidí bez rozdílu. V rámci práce se sexualitou se snažíme klienty navést, co je na veřejnosti vhodné a co naopak patří do soukromí, jak navazovat vztahy. Zároveň se je snažíme edukovat v základních oblastech, jakými jsou lidské tělo, jak funguje, co je to sexualita, co jsou to emoce a prožívání, zásady hygieny, co jsou to hranice a podobně. Stejné je to o poučení o určité ochraně, antikoncepci, i to k sexu patří.

JE TO ZKRÁTKA NORMÁLNÍ

Pokud máme hovořit o běžném životě našich klientů, pak je to o určité otevřenosti i v oblasti sexu. S projektem sexuality jsme v Domově Sulická, začali v loňském roce. Zaměřujeme se na vzdělání sexuálních důvěrníků. Spolupracujeme s organizacemi, které se tímto tématem zabývají déle než my. Téma je pro nás a naše klienty tak moc silné, že jsme se mu naplno věnovali v našem časopise „Z Domova“, kde jsem v úvodním slovu psala něco podobného jako nyní.

No, a o tom to je, mluvit o tom, že to, co potřebuje každý z nás, potřebuje i člověk, který je z našeho pohledu možná „mimo“, ale pokládám si často otázku: „Kdo z nás je vlastně mimo?“ Nevnucujme druhým (v tomto případě lidem s mentálním postižením), že pro někoho je vyhrazena pouze nenaplněná a nedokonalá láska. Sex patří k životu a pokud se naši klienti potřebují vyznat v tom oč zde běží, pak právě proto školíme naše důvěrníky. Aby se klienti mohli svěřit se svými potřebami. A tu cestu jsme našli. Je to přeci normální.

Přeji vám všem láskyplné a naplněné vztahy.

PS: Pokud hovořím o sexuálních důvěrnících v Domově Sulická, pak bych ráda dovysvětlila, že se nejedná o asistenci při sexu.

Autor: Lenka Kohoutová | pátek 24.1.2020 7:14 | karma článku: 34.03 | přečteno: 7007x

Další články blogera

Lenka Kohoutová

Špiclování a nucená správa v sociálních službách

Velká novela zákona o sociálních službách chystá velké změny. Přesněji, chystá je příslušné ministerstvo práce a sociálních věcí. Velké změny ale zastiňují tři zásadní problémy.

20.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 939 | Diskuse

Lenka Kohoutová

Tykáme si?

Intenzivně se zabývám tím, jak jsou nastavena pravidla chování v sociálních službách a ve zdravotnictví vůči lidem se zdravotním postižením.Tedy přesněji, jak se personál chová ke klientům a zdravotníci k pacientům.

9.1.2020 v 8:04 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 1453 | Diskuse

Lenka Kohoutová

Stačí nám jen kouzlo okamžiku?

Mám ráda Vánoce. Opravdu si jich vážím, mimo jiné jako příležitosti k zamyšlení, k bilancování. Už mnoho let jsem o svátcích s těmi, se kterými být chci, nikoliv z povinnosti.

23.12.2019 v 8:24 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 200 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Tomáš Břicháček

Pomník zhanobit můžou, památka přetrvá

Vandalský akt na Praze 6 nelze jen tak přejít. I v době nouzového stavu můžeme najít vhodné formy protestu. Odpovězme na tento nízký čin v týdnech před 75. výročím osvobození aktivní připomínkou maršála Koněva.

4.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 33.76 | Přečteno: 879 | Diskuse

Radek Pálka

Bude se kvůli Koronaviru propouštět?

Firmy mají existenční problémy a řeší aby to vůbec ustály. Náklady 100%, příjmy 0. Tak jak tohle půjde ustát.

29.3.2020 v 9:58 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 455 | Diskuse

Radek Pálka

Dopad Koronaviru na cestovní ruch

Cestovní ruch je ve velké krizi. Čínský virus a všechna logická opatření všech zemí světa mají za následek, že se necestuje, a dlouho cestovat nebude.

24.3.2020 v 8:25 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 386 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Král Virusvět odejde sám, až dostaneme rozum...

Hledá se. Všichni se po něm ptají. Odkud se vzal, nikdo ho přece nezval? Všichni se pídí, odkud se vzal ten obávaný král Virusvět? Někteří tvrdí, že je to chemická či biologická zbraň. Pozvali ho sami tajemní netopýři...Ilumináti.

20.3.2020 v 16:11 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 371 | Diskuse

Radek Pálka

Je vám jasné, že za celý ten průšvih můžou Číňani!!!

Taky jste slyšeli, jak se tím virem Asie vypořádala, že musíme jít po vzoru Číny, kde je pandemie na ústupu? Že rozhodně to nemůžeme podcenit jako Italové?

19.3.2020 v 14:46 | Karma článku: 46.38 | Přečteno: 15707 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1620

Ředitelka domova pro osoby se zdravotním postižením Domov Sulická. Bývalá poslankyně PSPČR. Mojí celoživotní specializací je oblast sociálních služeb.

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...